Informacije iz prve ruke

u vezi sa prijemnim ispitom 2022.

  • Da li je najbolje izabrati opciju polaganja jednog, dva ili tri predmeta na prijemnom ispitu?

    Strogo vam preporučujemo da NE izaberete opciju polaganja više predmeta na prijemnom za Ekof , jer ovakva odluka ima samo nedostatke - najmanje duplo više se opterećujete, a pitanja na prijemnom su ista za sve. Ako mislite da ćete odabirom više predmeta smanjiti rizik gubitka poena, to je samo iluzija - verovatno ćete zbog preopterećenja loše uraditi svaki predmet. Shodno tome, naš savet je da izaberete jedan predmet za polaganje prijemnog ispita.

  • Koji predmet je najbolje polagati na prijemnom ispitu?

    Na osnovu višegodišnjeg iskustva u radu sa budućim studentima, savet našeg tima je sledeći:
    1. Ako NE planirate na nekom drugom fakultetu da polažete prijemni iz matematike, najbolje je da polažete poslovnu ekonomiju na Ekofu. Ovo je teorijski predmet koji nije težak, tako da ne predstavlja problem ni za srednjoškolce koji nisu iz ekonomskih škola. Pritom, postoje kompletni materijali za pripremu - kada ih dobro naučite i uvežbate sjajan uspeh na prijemnom je zagarantovan. Ovaj savet važi nezavisno od toga da li ste iz ekonomske škole, gimnazije ili neke druge škole.
    2. Ako planirate na nekom drugom fakultetu da polažete prijemni iz matematike, najbolje je da polažete matematiku i na Ekofu. Razlog za ovo je što prijemni ispit iz matematike na Ekofu nije na nivou težine prijemnih na FON-u, ETF-u i sličnim fakultetima, tako da će vam relativno lako biti da dopunite svoje znanje i odlično uradite prijemni iz matematike na Ekofu. S druge strane, ukoliko imate dovoljno vremena do prijemnog ispita (bar oko mesec dana), treba da razmislite i o tome da, iako polažete matematiku negde drugde, polažete poslovnu ekonomiju na Ekofu, kako biste zaradili siguran budžet bar na jednom fakultetu.

  • Koliko poena je potrebno za upis na teret budžeta?

    Ekonomski fakultet u Beogradu prima prvih 610 rangiranih studenata na budžet pri upisu prve godine. 2021. godine granica za budžet je bila 77-80 poena. Međutim, s obzirom da postoji blagi trend povećanja ove granice iz godine u godinu, na osnovu naše procene računajte da sigurno upadate na budžet u 2022. godini ukoliko ostvarite 80-83 poena.

  • Kako se računa broj poena pri rangiranju za upis?

    Na osnovu proseka u srednjoj školi, možete ostvariti najviše 40 poena za upis na fakultet. Formula je sledeća:
    Poeni iz srednje škole = prosek iz prve godine srednje škole pomnožen sa 2 + prosek iz druge godine srednje škole pomnožen sa 2 + prosek iz treće godine srednje škole pomnožen sa 2 + prosek iz četvrte godine srednje škole pomnožen sa 2

    Na osnovu prijemnog ispita, možete ostvariti najviše 60 poena za upis na fakultet. Napomena: Ako polažete jedan predmet na prijemnom ispitu, rezultat koji ostvarite na prijemnom (maksimalno 40 poena) se množi sa 1,50, tako da je pravi maksimalni rezultat 60 poena.

    Na osnovu uspeha na izabranim takmičenjima možete ostvariti nekoliko dodatnih poena za upis na fakultet ili biti oslobođeni polaganja prijemnog ispita (automatski dobiti 60 poena na prijemnom ispitu). Polaganja prijemnog se oslobađate ukoliko ste osvojili neko od prva tri mesta na republičkom nivou takmičenja iz poslovne ekonomije, osnova ekonomije, matematike ili poslovne informatike. Dodatno, ako ste osvojili neko od prva tri mesta na republičkom nivou takmičenja iz nekog drugog predmeta, možete priložiti ovu nagradu kako biste dobili 1, 2 ili 3 bonus poena za prijemni ispit.

Informacije iz prve ruke

u vezi sa studiranjem na Ekofu

  • Da li je Ekonomski fakultet u Beogradu težak? Čujem razne priče.

    Ekonomski fakultet u Beogradu nije težak! Mnogi će reći da jeste jer oni pričaju iz svog ličnog iskustva od ranije - istina je da su na Ekofu ranije bili teži uslovi studiranja, viši kriterijumi i postojao je značajan manjak adekvatnih materijala za pripremu ispita. Međutim, od pre nekoliko godina unazad ovo više nije slučaj - uslovi studiranja su olakšani, ukinuti uslovi za izlazak na ispite, smanjen broj kolokvijuma i postoje odlični materijali za spremanje ispita.

  • Da li je ispit iz matematike na Ekonomskom fakultetu u Beogradu zaista toliko kompleksan? ​

    Ne! Iako je istina da je gradivo za ispit iz Matematike na Ekofu obimno, ono uopšte nije kompleksno i svodi se više na šablonsko razumevanje gradiva i uvežbavanje zadataka. Pored toga, dostupni su kompletni materijali za pripremu ovog ispita, u kojima je sve postupno i detaljno objašnjeno, tako da ni oni sa lošijim predznanjem iz matematike neće imati nikakvih problema ako ovaj predmet rade redovno u toku semestra. ​

  • Da li je neophodno da stalno učim kako bih završio/la Ekonomski fakultet u Beogradu "u roku"? ​

    Ne! Da biste završili Ekonomski fakultet u Beogradu "u roku" (u periodu od četiri godine) potrebno je da se pridržavate dva osnovna pravila tokom studiranja:
    1. Učiti redovno važne predmete (nije neophodno učiti redovno neke predmete koji su više bazirani na teoriji)
    2. Učiti sve predmete iz pravih izvora (često nije dovoljna zvanična literatura, te smo mi tu sa skriptama, kursevima i drugim proizvodima)
    Ako se pridržavate ovih pravila, zasigurno ćete studirati veoma uspešno, imati bar solidan prosek i imati dovoljno vremena i za druženje i vannastavne aktivnosti, kojih Ekof nudi u izobilju.

  • Gimnazijalac sam. Da li sam u nedostatku u odnosu na studente koji dolaze iz ekonomskih škola?

    Ne! Iz svih predmeta na fakultetu gradivo se obrađuje od početka, bez pretpostavke o bilo kakvom nivou predznanja iz srednje škole. Shodno tome, kao gimnazijalac nećete biti u bilo kakvom zaostatku u odnosu na studente koji dolaze iz srednjih ekonomskih škola. Jedina razlika je što se u prvom semestru gimnazijalci više prilagođavaju ekonomskim terminima, a ekonomisti matematičkim terminima - ali ovo je samo stvar poznavanja termina i uz redovan rad odlične rezultate u svim predmetima može postići bilo ko!​

  • Nisam gimnazijalac. Da li sam u nedostatku u odnosu na gimnazijalce, u pogledu predznanja iz matematike? ​

    Ne! Iz svih predmeta na fakultetu gradivo se obrađuje od početka, a iz matematike je jedino potrebno osnovno predznanje iz srednjih škola. Međutim, ovo predznanje se ne odnosi na nastavni plan i program prirodno-matematičkog ili društveno-jezičkog smera gimnazije, već na niži nivo predznanja, koji odgovara gradivu iz srednjih stručnih škola. Shodno tome, ukoliko vam je matematika solidno išla u toku srednje škole, nećete imati nikakvih problema da spremate ispit iz Matematike na Ekofu. Čak i za one kojima matematika nije solidno išla u srednjim školama ili za one koji žele da popune "rupe" u znanju, imamo rešenje - celokupno potrebno predznanje iz matematike za Ekof nalazi se u okviru skripte za prijemni ispit iz matematike. U ovoj skripti je sve detaljno objašnjeno, korak po korak, i svako može naučiti/obnoviti gradivo koristeći je. Skriptu možete besplatno preuzeti ovde.

  • Koje su glavne prednosti studiranja na Ekonomskom fakultetu u Beogradu?

    Glavna prednost u pogledu gradiva je da u svakom semestru imate neke važne predmete gde naučite mnogo korisnih i zanimljivih stvari. Iako su neki profesori više fokusirani na naučno-istraživački rad, na svakoj katedri uvek možete pronaći izuzetne predavače, kod kojih možete ići na predavanja, vežbe i konsultacije. Putem ovoga, ne samo da možete saznati sve što vas zanima, već stičete i brojne konekcije koje će vam kasnije značiti u traženju posla i razvoju karijere.

    ​Takođe, postoji izbor brojnih smerova, tako da ne možete pogrešiti upisom Ekofa - šta god otkrijete u prvoj godini da vas interesuje kao oblast, moći ćete izabrati da počev od druge godine upravu tu oblast detaljnije izučavate. Za najambicioznije studente postoje i dva smera na engleskom jeziku, po programu Londonske škole ekonomije (Economics and Finance i Business and Management), koja je za ekonomsku nauku u rangu najprestižnijih svetskih fakulteta, kao što su Harvard, Oksford, Kembridž i dr. Više opštih informacija o smeru Economics and Finance možete pronaći ovde, a smeru Business and Management ovde.

    Ono što je neophodno dodatno istaći je da postoje brojne vannastavne aktivnosti koje vam pružaju prilike da primenite stečena teorijska znanja. Ovo uključuje razne studentske organizacije, projekte, takmičenja, putem kojih stičete iskustvo i čak imate mogućnosti da kao nagrade osvojite plaćene prakse ili posao u internacionalnim kompanijama i steknete profesionalna poznanstva. S tim u vezi, Ekof vam čak garantuje da će vam naći posao nakon diplomiranja ukoliko završite fakultet u roku sa minimalnim prosekom 8,50. Ovo je moguće jer Fakultet ima Centar za saradnju sa privredom koji sarađuje sa više stotina poznatih firmi.

  • Koji su glavni nedostaci studiranja na Ekonomskom fakultetu u Beogradu?

    Sve u životu ima prednosti i nedostatke. Međutim, kao grupa studenata i diplomiranih studenata na Ekonomskom fakultetu u Beogradu, možemo vam reći da se Ekof zaista potrudio da sve nedostatke ispravi i da se konstantno poboljšava u svakom pogledu.

    ​Iako nisu svi predmeti podjednako zanimljivi, kao ni na bilo kom fakultetu, Ekof se potrudio da vremenom osavremeni nastavni plan i program i na mnogim predmetima se sada uči po prevodima svetskih udžbenika. Naravno, uvek postoje predmeti koji su više bazirani na teoriji, ali verujte nam da će vam i oni kad-tad koristiti!

    Glavni nedostatak Ekofa su ranije bili teži uslovi studiranja, viši kriterijumi i postojao je značajan manjak adekvatnih materijala za pripremu ispita. Međutim, od pre nekoliko godina unazad ovo više nije slučaj - uslovi studiranja su olakšani, ukinuti uslovi za izlazak na ispite, smanjen broj kolokvijuma i postoje odlični materijali za spremanje ispita.

  • Čuo/la sam da Ekonomski fakultet u Beogradu sarađuje sa Londonskom školom ekonomije. O čemu se radi?

    Dobro si čuo/la! Ekonomski fakultet u Beogradu, počevši od 2017. godine, sarađuje sa Londonskom školom ekonomije i političkih nauka u pogledu dva smera osnovnih studija na engleskom jeziku - Economics and Finance i Business and Management. Ovi smerovi obezbeđuju dve diplome - jednu izdatu od strane Univerziteta u Londonu (po akademskim direktivama Londonske škole ekonomije) i jednu izdatu od strane Univerziteta u Beogradu (Ekonomski fakultet).

    Londonska škola ekonomije i političkih nauka (LSE), kao fakultet-nosilac ovih smerova je nadležna za definisanje nastavnog programa, pripremu nastavne literature i ispitnu verifikaciju studenata u okviru ovog međunarodnog programa, dok je Ekonomski fakultet u Beogradu nadležan za izvođenje nastave (na engleskom jeziku) i drugih pratećih aktivnosti u okviru ovih smerova. LSE je prestižna obrazovna institucija, koja je za ekonomsku nauku u rangu najprestižnijih svetskih fakulteta, kao što su Harvard, Oksford, Kembridž i dr. Ekonomski fakultet u Beogradu je prva visoko-obrazovna ustanova u jugoistočnoj Evropi i jedna od malobrojnih u Evropi, koja nudi ove prestižne međunarodne osnovne studije iz ekonomije i finansija i biznisa i menadžmenta po programu Londonske škole ekonomije.

    Troškovi studiranja na LSE smerovima su u rangu školarina na domaćim univerzitetima. Selekcija studenata se vrši na kompetitivnoj osnovi, u cilјu obezbeđenja visokog kvaliteta. Prva generacija studenata smera Economics and Finance je upisana 2017. godine, a smera Business and Management 2020. godine. U relativno kratkom periodu dosadašnjeg postojanja ovih smerova na Ekofu, studenti su postigli izuzetne rezultate, osvajajući nagrade na međunarodnim takmičenjima studija slučaja, kao i odličan uspeh na LSE ispitima, uključujući nekoliko pohvalnica za najbolji svetski rezultat na LSE ispitu. Svi ovi uspesi su dokaz kvaliteta organizacije ovih smerova, kao i znanja i veština koje studenti steknu tokom studiranja po ovim programima.

    Više opštih informacija o smeru Economics and Finance možete pronaći ovde, a smeru Business and Management ovde. Za lična, neformalna iskustva sa ovih smerova možete nam se obratiti - ponosni smo što su određeni studenti sa LSE smerova deo i našeg Skripte Ekof tima, pa vam mogu preneti svoja iskustva iz prve ruke!